Komise pro otázky životního prostředí při SR ČCE

 

 

 

Milé děti!

V tomto roce chystáme na podzim dvě výstavky vašich kreseb a třeba i dalších výtvarných prací. Tentokrát jsme pro ně vymysleli název "Světlo a tma". Na vaše obrázky a obrazy se těšíme; než se do jejich kreslení dáte, přečtěte si, co Vám k tomu na úvod napsala Katka Jančaříková. A obrázky můžete vy, případně vaši učitelé, vedoucí kroužků, kamarádi, faráři atd. dovézt nebo poslat v obálce označené "Dny vděčnosti" do poloviny června na adresu

Ekumenická rada církví, Donská 5, 101 00  Praha 10

 

Světlo, tma, vánoce i svítání

Zažili jste někdy, že vám nečekaně v noci vypnuli elektřinu? Když byla Katka malá, stávalo se to dost často. Katčina maminka měla pro tyto případy na poličce petrolejku po babičce a sirky. Když světlo zhaslo, dokázala se i poslepu, jen pomocí hmatu, došmátrat k poličce a rozsvítit. Při světle petrolejky si pak doma mohli povídat nebo dokonce i číst.

 

Dnes k výpadkům elektřiny dochází výjimečně. Zvykli jsem si na to, že po setmění stačí jen zmáčknout vypínač a máme světlo. Napadlo vás někdy, že dříve to tak nebylo? Babičky a dědečkové vašich rodičů se ještě narodili do domovů bez elektřiny. Teprve za jejich života a dospívání se do domácností zaváděl elektrický proud. Jaké to asi bylo?

 

V dětství jsem si to mohla vyzkoušet alespoň o prázdninách. Babiččina chatička stojí v lesích na Šumavě a elektřina tam nebyla a není zavedena. S postupným stmíváním se musely ukončit všechny práce, museli jsme odložit knížky a pěkně zalézt do postýlek. Babička mi usínání krátila povídáním pohádek a také zpěvem svých oblíbených písniček. Jen někdy jsme při svitu propanbutanové svítilny hrávaly prší nebo mariáš.

 

A Vánoce – svátky světla začínaly až po Mikuláši a na stromečku u nás doma svítily opravdové svíčky.

 

Někdy, když jdu večer po setmění městem domů, zdá se mi, že si světla málo vážíme, že toho kolem mne svítí prostě moc. A vánoční výzdobu instalují v obchodech už koncem září. Však si astronomové stěžují, že kvůli umělému osvětlení nemohou pozorovat hvězdy.

 

Ale člověk není nejmocnější. Jak omezené jsou lidské schopnosti, jak omezené jsou možnosti umělého světla, si snad všichni uvědomíme, hned jak se Slunce vykulí z červánků – když svítí Slunce, světlo baterky, petrolejky ani zářivky skoro nevnímáme.

 

Fascinuje mne, že prorok Izaiáš napsal:

   "I zahanbí se měsíc

    A zastydí se slunce,

    Když kralovati bude Hospodin." (Iz.24:23)

 

Existuje snad silnější světlo, než je světlo Slunce?

 

 

Copyright © 2007 Komise pro otázky životního prostředí při SR ČCE